Rocznica transportu do Auschwitz

Strona główna » Wiadomości » Rocznica transportu do Auschwitz

14 czerwca 1940 roku to jedna z najczarniejszych dat w historii Tarnowa. To właśnie wówczas z miasta pod Górą św. Marcina ruszył pierwszy transport więźniów do powstającego obozu KL Auschwitz. W tym roku po raz kolejny obchodzono już 81. rocznicę tego wydarzenia.
81 lat temu z Tarnowa odjechał pierwszy pociąg w kierunku Auschwitz. W jego wagonach znajdowało się 728 więźniów, w większości młodych Polaków – harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych. Byli wśród nich także żołnierze kampanii wrześniowej, którzy próbowali przedostać się na Węgry, by dołączyć do powstającej tam Armii Polskiej. Pobyt w obozie przetrwało niewielu. Ci, którzy przeżyli, co roku przyjeżdżali na tarnowskie uroczystości. Ostatni z nich, Kazimierz Albin, zmarł jednak dwa lata temu.

Tradycyjne obchody

Obchody 81. rocznicy I Transportu rozpoczęły się tradycyjnie przy pomniku stojącym w miejscu dawnej łaźni, czyli punktu, z którego rozpoczęła się dramatyczna podróż. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta, radni, społecznicy, mieszkańcy i delegacje szkół ze sztandarami.