Strona główna » Sport » Michał Derus, nasz srebrny medalista Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata, wrócił do domu i myśli o igrzyskach w Paryżu

Tarnowianin Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 metrów (T47) podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Kobe w Japonii, zapewniając sobie tym samym kwalifikację na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. We wtorek, 21 maja, utytułowany sprinter powrócił do domu.

• Jestem przede wszystkim bardzo zadowolony z osiągnięcia kolejnego medalu na mistrzostwach świata oraz kwalifikacji olimpijskiej. To też było moim głównym celem, żeby mieć spokojną kwalifikację. Co prawda, nie jest to kwalifikacja imienna, ale myślę, że bardzo ułatwi wyjazd na igrzyska – mówi Michał Derus.

Zawodnik Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” uzyskał srebro w biegu na 100 metrów (T47) z czasem 10.88 s, pokonując reprezentanta Chin Hao Wanga o jedną tysięczną sekundy. Pierwsze miejsce zajął Brazylijczyk Petrucio dos Santos z czasem 10.83 s.

Znaczenie jednej tysięcznej sekundy

• To był tak naprawdę jeden centymetr, który daje kwalifikację, ponieważ już trzecie miejsce nie dawało automatycznej kwalifikacji i trzeba by było czekać na przyznanie kolejnych miejsc, więc to była bardzo cenna jedna tysięczna sekundy – komentuje swój wynik podopieczny trenera Jarosława Wałaszka.

Plany na przyszłość

Teraz naszego medalistę czeka krótki odpoczynek, a następnie szybki powrót do treningów. Do rozpoczęcia Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu zostało niecałe 100 dni, a Michał Derus w biegu na 100 metrów wystartuje 30 sierpnia.

• Zostało bardzo mało czasu, niecałe trzy miesiące i trzeba ten czas dobrze przepracować – mówi Michał, który nie ukrywa, że na igrzyska wybiera się z nadziejami medalowymi. – Po tym występie w Kobe widzę, że jest to w zasięgu ręki, do ugrania. Będziemy z trenerem walczyć o to, żeby było jak najlepiej – podkreśla.

Imponujący dorobek medalowy

Przypomnijmy, że to już siódmy medal wywalczony przez Michała Derusa w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata. Wcześniej zdobył dwa złote i jeden brązowy medal w biegu na 100 metrów oraz dwa srebrne i jeden brązowy medal na dwukrotnie dłuższym dystansie. W jego dorobku znajdują się również dwa srebrne medale Igrzysk Paraolimpijskich na dystansie 100 metrów.