Niedźwiedź w okolicach Tarnowa – Policja apeluje o zachowanie spokoju

Strona główna » Wiadomości » Niedźwiedź w okolicach Tarnowa – Policja apeluje o zachowanie spokoju

W okolicach regionu tarnowskiego pojawił się niedźwiedź, co stanowi istotne zagrożenie dla mieszkańców. Pomimo tego, policja zachęca do zachowania spokoju i ostrożności w kontaktach z tym dzikim zwierzęciem.

Niecodzienna obecność

Młody niedźwiedź został zarejestrowany przez kamerę fotopułapki na obszarze Łękawki i Łękawicy w ostatnim tygodniu. Ta niecodzienna obecność wśród leśnych ścieżek budzi uzasadnione obawy oraz wymaga szczególnej uwagi ze strony mieszkańców.

Apel policji

Policja, będąc świadoma potencjalnego niebezpieczeństwa, apeluje do społeczności o spokojne reagowanie w przypadku spotkania niedźwiedzia podczas spacerów czy wycieczek. Rzecznik prasowy KMP w Tarnowie, asp. sztab. Paweł Klimek, podkreśla konieczność zachowania ostrożności oraz zapobiegawcze działanie w przypadku napotkania zwierzęcia. Zaleca się unikanie paniki, uważne obserwowanie niedźwiedzia oraz powolne wycofywanie się, co może umożliwić mu odejście z naszej drogi. W razie zainteresowania ze strony niedźwiedzia, rekomendowane jest pozostawienie na szlaku plecaka i spokojne oddalenie się.

Charakterystyka niedźwiedzia

Niedźwiedź brunatny, będący największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach, charakteryzuje się imponującymi rozmiarami i różnorodnymi umiejętnościami, takimi jak bieganie z prędkością dochodzącą nawet do 65 km/h, pływanie, wspinanie się po drzewach i górach. Choć jest wszystkożerny, to najczęściej żywi się roślinami. Niedźwiedź stanowi pod całkowitą ochroną w Polsce, jednak w przypadku zaskoczenia może zaatakować, dlatego też ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności w jego obecności.