Prokurator z Tarnowa nowym zastępcą prokuratora krajowego

Strona główna » Wiadomości » Prokurator z Tarnowa nowym zastępcą prokuratora krajowego

Marek Jamrogowicz, doświadczony prokurator z Tarnowa, został powołany na stanowisko zastępcy prokuratora krajowego, informuje Prokuratura Krajowa.

Długa droga do wysokiej funkcji

W opublikowanym komunikacie Prokuratura Krajowa ogłosiła, że prokurator generalny Adam Bodnar mianował Marka Jamrogowicza na stanowisko zastępcy prokuratora krajowego w piątek, 10 maja.

Marek Jamrogowicz rozpoczął swoją karierę w tarnowskiej prokuraturze w 1991 roku, awansując stopniowo z asesora na prokuratora rejonowego. Od 1995 roku pracował w Prokuraturze Okręgowej w Tarnowie, gdzie zajmował różne stanowiska, m.in. naczelnika Wydziału Śledczego i prokuratora okręgowego. Przez pewien czas pracował także w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

W 2010 roku dołączył do Prokuratury Generalnej, gdzie pełnił funkcję pierwszego zastępcy prokuratora generalnego. Po zmianach personalnych został oddelegowany do pracy w Prokuraturze Okręgowej w Tarnowie, gdzie pracował jako prokurator pierwszoliniowy. W styczniu 2024 roku został awansowany do Prokuratury Krajowej, najpierw jako dyrektor Biura Prokuratora Krajowego, a teraz jako zastępca prokuratora krajowego od 10 maja. Jego wieloletnie doświadczenie i bogata kariera świadczą o jego kompetencjach w pracy prokuratorskiej.

Rola prokuratora i jego główne obowiązki

Prokurator to urzędnik państwowy, którego głównym zadaniem jest zapewnienie przestrzegania prawa i ściganie przestępstw. W ramach swoich obowiązków prokurator prowadzi dochodzenia i śledztwa w sprawach karnych, decyduje o wszczęciu postępowania sądowego oraz reprezentuje interes publiczny w procesie karnym. Prokurator ma również obowiązek nadzoru nad działalnością organów ścigania, zapewniając, że śledztwa są prowadzone rzetelnie i zgodnie z prawem. Współpracuje także z innymi organami państwowymi, policją oraz sądami w celu skutecznego egzekwowania prawa i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.