Energetyczna rewolucja w Mościckim Centrum Medycznym – korzyści z Fotowoltaiki

Strona główna » Wiadomości » Energetyczna rewolucja w Mościckim Centrum Medycznym – korzyści z Fotowoltaiki

Mościckie Centrum Medyczne (MCM) odnotowuje znaczące oszczędności dzięki zainstalowanej w zeszłym roku instalacji fotowoltaicznej. Dzięki tej innowacji, spółka zaoszczędziła imponującą kwotę 70 tysięcy złotych na opłatach za prąd. Prognozy wskazują, że koszty inwestycji związanej z przetwarzaniem energii słonecznej na elektryczność zwrócą się w przyszłym roku.

Oszczędności i efektywność działania

Instalacja fotowoltaiczna, zamontowana w lutym ubiegłego roku i pracująca od marca na pełnej wydajności, przyniosła widoczne rezultaty. Dzięki niej, ilość zużywanej energii w MCM do oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji oraz zasilania aparatury medycznej obniżyła się o około 27 proc. To nie tylko znaczące oszczędności, ale także krok w kierunku zrównoważonej eksploatacji zasobów.

Zwrot inwestycji i korzyści środowiskowe

Biorąc pod uwagę obecną dynamikę cenową, przewiduje się, że oszczędności z produkcji własnej energii pozwolą na zbilansowanie inwestycji w listopadzie 2025 roku. Jan Musiał, prezes MCM, podkreśla, że inwestycja w fotowoltaikę okazała się trafnym posunięciem, zmniejszając zależność od cen prądu i przynosząc korzyści dla środowiska poprzez ograniczenie emisji.

Inwestycja w przyszłość

Przypomnijmy, że inwestycja w fotowoltaikę kosztowała około 163 tysięcy złotych. Wcześniej, w siedzibie spółki przeprowadzono prace termomodernizacyjne, które zaowocowały obniżeniem zużycia energii cieplnej o blisko jedną trzecią. Te działania nie tylko przynoszą realne oszczędności, ale także stanowią istotny wkład w dbanie o środowisko naturalne. MCM staje się przykładem, jak nowoczesne rozwiązania mogą przynosić korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.