Świętowanie historycznych tradycji – Jubileusz 500-lecia Domu Mikołajowskiego

Strona główna » Kultura » Świętowanie historycznych tradycji – Jubileusz 500-lecia Domu Mikołajowskiego

W dniach 10-11 maja mieszkańcy Tarnowa oraz miłośnicy historii będą obchodzić jubileusz 500-lecia Domu Mikołajowskiego. Według inskrypcji na tarczach herbowych w jego wnętrzu oraz na elewacji frontowej, budynek ten został wzniesiony w 1524 roku przez Jana Mikołajowskiego, herbu Gryf.

Bogata historia i wielofunkcyjne zastosowanie

Dom przez wieki pełnił różnorodne funkcje, od siedziby duchowieństwa, przez szkoły, Powiatowy Ośrodek Zdrowia, po Muzeum Higieny. Od czasu konserwacji przeprowadzonej na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, mieści się w nim teraz sale wystawowe tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego.

Obchody jubileuszu rozpoczną się w piątek 10 maja o godzinie 12 mszą świętą w bazylice katedralnej w Tarnowie. Po jej zakończeniu o godzinie 13 ruszy wielki korowód historyczny pod nazwą „Przez wieki po Tarnowie”. Na godzinę 14 przewidziano uroczyste odczytanie aktu przekazania Domu Mikołajowskiego oraz edyktu hetmana Jana Tarnowskiego.

Pół godziny później na terenach przy katedrze rozpocznie się Jarmark Mikołajowski, w którym znajdą się liczne atrakcje, takie jak drukarnia z czasów Gutenberga, kuchnia hetmańska z darmowym poczęstunkiem, nauka szermierki, pokazy walki, arsenał dawnej broni oraz wybijanie monet. Piknik zakończy się o godzinie 17 honorowym salutem, pokłonem rycerskim oraz zamknięciem kapsuły czasu.

Koncert muzyki dawnej 

W sobotę 11 maja o godzinie 19 w bazylice katedralnej w Tarnowie odbędzie się koncert muzyki renesansu i romantyzmu. Zaśpiewają w nim: Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses oraz soliści – Magdalena Drozd – sopran, Aleksandra Kalicka – mezzosopran, Dominik Czernik – tenor i Maciej Drużkowski – bas-baryton, a na organach zagra Jakub Kapała. Całość poprowadzi jako dyrygent ks. dr Grzegorz Piekarz. Koncert składać będzie się z dwóch części. W pierwszej zabrzmi muzyka twórców okresu renesansu, w drugiej posłuchać będzie można Mszy nr VII F-dur na solistów, chór mieszany i organy znanego tarnowskiego kompozytora Józefa Władysława Krogulskiego.

Wstęp w oba dni bezpłatny. To doskonała okazja, by uczcić bogatą historię tego wyjątkowego miejsca.