Świętowanie VI Dnia Hetmańskiego już w najbliższą sobotę 18 maja

Strona główna » Kultura » Świętowanie VI Dnia Hetmańskiego już w najbliższą sobotę 18 maja

Już w nadchodzącą sobotę, 18 maja, miłośnicy historii i kultury będą mieli okazję uczestniczyć w fascynującym święcie, jakim jest VI Dzień Hetmański. Wydarzenie to obfitować będzie w różnorodne atrakcje, gwarantujące niezapomniane przeżycia dla całych rodzin. Plac przy Muzeum Etnograficznym w Tarnowie stanie się areną magicznych spotkań i widowiskowych przedstawień.

Rozpoczęcie o godzinie 9:00 zainauguruje niezwykły turniej łuczniczy, gdzie uczestnicy rywalizować będą o prestiżową odznakę – Buławę Hetmańską. To niepowtarzalna okazja, by przenieść się w świat rycerskich zmagań i wziąć udział w emocjonującej rywalizacji.

O godzinie 12:00 „Dwór Hetmana” otworzy swe podwoje dla gości, prezentując bogactwo rzemieślniczych talentów minionych wieków. Przejrzyście się przez wspaniałe prace rzemieślników, zwiedzanie obozowiska średniowiecznego Bractwa Rycerskiego „Zamku Będzin” oraz obserwowanie pracy drukarni to tylko niektóre z atrakcji, które tam czekają.

Około godziny 14:30 ulicami miasta przetoczy się tradycyjny Korowód Hetmański, dopełniając uroczystego charakteru tego wyjątkowego dnia. Barwny orszak złoży hołd pod pomnikiem hetmana Jana Tarnowskiego, by następnie udać się do Muzeum Etnograficznego. Dla najmłodszych i tych nieco starszych przygotowano również spektakl „Strachy na Lachy” Teatru Trójkąt oraz pyszne, darmowe poczęstunki.

Oficjalne otwarcie Dnia Hetmańskiego o godzinie 15:00 nie tylko zainauguruje drugą część wydarzenia, ale także stworzy doskonałą okazję do bliższego zapoznania się z historią oraz kulturą regionu. Prezentacje grup rekonstrukcji historycznej wprowadzą uczestników w świat minionych epok, a różnorodne warsztaty pozwolą na bezpośredni kontakt z dawnymi rzemiosłami.

Wspaniałe zakończenie z turniejem łuczniczym

O godzinie 16:00 nastąpi uroczyste zakończenie turnieju łuczniczego, a zwycięzca zostanie uhonorowany buławą hetmańską. Po tej emocjonującej chwili, od godziny 16:30 do 18:00, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w różnorodnych atrakcjach, takich jak pokazy walk rycerskich, warsztaty rzemiosł dawnych, nauka tańców dworskich oraz degustacja darmowego poczęstunku.

Projekt finansowany jest z budżetu miasta Tarnowa, a organizatorami tego wielkiego święta są Tarnowskie Centrum Kultury, Rada Osiedla nr 1 „Starówka” oraz Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Przyjdźcie licznie i dołączcie do naszej społeczności w świętowaniu tej wyjątkowej okazji!