Badania przesiewowe raka jelita grubego dostępne bez skierowania

Strona główna » Zdrowie » Badania przesiewowe raka jelita grubego dostępne bez skierowania

Ośrodek Centrum Zdrowia Tuchów w Tarnowie, zlokalizowany przy ul. Edwarda Rydza-Śmigłego, dołączył do placówek realizujących program badań przesiewowych raka jelita grubego, finansowany przez NFZ. Program ten obejmuje już 30 różnych lecznic w całej Małopolsce, a ich adresy są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ.

Walka z nowotworem

W ubiegłym roku ponad 7,3 tys. mieszkańców Małopolski skorzystało z programu profilaktycznej kolonoskopii. U blisko połowy z nich wykryto różnego rodzaju niepokojące zmiany, a w 48 przypadkach potwierdzono nowotwór złośliwy.

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, podkreśla, że rak jelita grubego był trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolan i drugim wśród Małopolanek w 2021 r. Długi czas rozwoju tej choroby daje realną szansę na jej zapobieganie.

NFZ zapewnia, że korzystanie z programu badań przesiewowych raka jelita grubego jest jak najłatwiejsze. Od maja finansowana jest praca kolejnych placówek odpowiedzialnych za jego realizację, a badania można wykonać bez skierowania.

Kto może skorzystać?

Osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonały kolonoskopii oraz młodsze osoby w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita, mogą skorzystać z badań przesiewowych raka jelita grubego. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.

Podsumowanie

Warto zwrócić uwagę na znaczenie profilaktycznych badań przesiewowych raka jelita grubego, które mogą uratować życie. Ośrodek Centrum Zdrowia Tuchów w Tarnowie jest jedną z placówek, gdzie te badania można przeprowadzić bez skierowania. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości.